Da Bai Fen

Čínská bodová štychová hra pro dva páry hráčů, je oblíbená po celé Číně. Název v překladu znamená získat 100 bodů. Nazývá se také Bai Fen (100 bodů), Shen Ji (povýšit, zvýšit úroveň), Si shi Fen (40 bodů), Shuan Er (hodit 2 - což se dělá při prvním rozdávání), v Anglii se nazývá Hundred. Její varianta pro 6­12 hráčů se nazývá Zhao Pengyou (hledání přátel).

Hráči a karty

4 hráči v pevných párech, spoluhráči sedí křížem proti sobě.
52 karet standartního balíčku + červený a černý joker.
K a 10 jsou po 10 bodech, 5 po 5 bodech, ostatní za 0.

Posloupnost karet

Trumfy jsou vždy jokeři, trumfová hodnota (např. 6) a trumfová barva. Nejvyššími trumfy jsou postupně jokeři červený, černý, hodnota v barvě, ostatní hodnoty, karty v trumfové barvě od A po 2.
U netrumfových barev je to od A po 2 mimo trumfovou hodnotu, která patří do trumfové barvy.

Koalice a opozice

V každé hře je vždy jeden pár koalicí (vítěz minulé hry) a druhý opozicí. Skóre se počítá podle hodnot karet. Na začátku partie mají oba páry 2, získá­li pár bod má 3, po 10 následuje J, Q, K, A. Trumfy volí koalice, trumfová hodnota je vždy hodnota skóre koalice.

Př.: Koalice má skóre 3, zvolí tedy jako trumfy 3piky, pak je sled trumfů následující: červený joker, černý joker, 3piky, ostatní 3, pikyA, K, Q, … , 4, 2.

Vyhrává ten kdo jako koalice dosáhne A. Pokud A dosáhne opozice, stává se koalicí a teprve pokud uhraje bod jako koalice vyhrává.

Rozdávání

Rozdává se čínským způsobem, každý hráč 12 karet, trumfy se volí už během rozdávání tak, že hráč koalice otočí kartu v hodnotě svého skóre a její barva určí trumfovou barvu. Zbylých 6 karet se odloží doprostřed stolu. Pokud nikdo z koalice nezvolil trumfy, otáčí rozdávající po jedné tyto karty. Ve chvíli kdy je první z karet otočena, nikdo už nemůže volit trumfy. Pokud je mezi těmito 6 kartami hodnota skóre koalice, určuje trumfovou barvu a další karta už se neotáčí. Pokud zde však není, určuje trumfovou barvu nejvyšší karta.
U první hry můžou volit trumfy všichni hráči a ten který trumf zvolí se stává hlavním hráčem a jeho strana koalicí. V dalších hrách je hlavním hráčem rozdávající. Hlavní hráč si vezme 6 zbylých karet, aniž by je ukazoval, a odloží 6 nepotřebných karet lícem dolů.
Pokud některý hráč nemá žádný trumf, může ještě před vynesením prvního štychu vyložit své karty. Potom se rozdává znovu a to spoluhráč hlavního hráče, nový hlavní hráč se volí stejně jako u první hry.

Hra

Hlavní hráč vynáší 1. štych, pak vždy vítěz předešlého štychu. Vynést se může buď jednotlivá karta nebo skupina karet stejné barvy, ale všechny musí být nejvyšší ve hře v této barvě.

Př.: Pokud už šlo káryK a káryQ, může hráč vynést káryA, J, 10 najednou, káry8 však ne protože ještě nešla káry9.

Pokud někdo poruší toto pravidlo a vynese skupinu karet i když nějaká vysoká karta ještě nešla, multištych je zrušen a hráč vynáší znovu. Chyba je penalizována 2 body pro protistranu.
Po vynesení karty či karet, musí ostatní hrát stejným počtem karet, ctít barvu, ale nemusí trumfovat. Pokud všichni hráli alespoň jednou netrumfovou kartou, bere štych nejvyšší karta v barvě. Pokud však někteří hráči hráli pouze trumfy, bere štych ten z těchto hráčů, který dal nejvyšší trumf.
Pokud vezme štych opozice, vyloží bodované karty před sebe na stůl lícem nahoru. Bodované karty mezi 6 odloženými se počítají 2x a získává je strana získavší poslední štych.
Výsledek hry záleží na počtu bodů opozice viz tabulku:
Body opoziceBody skóreKoalice x opoziceRozdávající pro příští hru
0Koalice + 2bBeze změnySpoluhráč hlavního hráče
5­35Koalice + 1bBeze změnySpoluhráč hlavního hráče
40­75Beze změnyOpozice se stává koalicíHráč po pravici hlavního hráče
80­95Opozice + 1bOpozice se stává koalicíHráč po pravici hlavního hráče

Varianty

Někdy se ukazuje 6 karet, které dobírá hlavní hráč, ale tato verze je pro méně zkušené hráče.

Celá hra může trvat několik hodin, proto se může zkrátit a hraje se třeba do 7 místo do A. Zajímavější je však když se zkrátí začátek a hraje se od 7 do A.

Zdroj: http://pagat.com/kt5/100.html
Vytvořil:
9.9.2002