Avinas


Litevská štychová hra pro dva páry hráčů. Je obzvlášť oblíbená v okolí Jurbarkasu (na řece Niemen, mezi Kaunasem a západní hranicí).

Hráči a karty

4 hráči ve dvouch párech, 32 karet německý balíček i když se dnes používají i pikety.
Posloupnost karet v trumfech je od nejvyšší následující: trefové Q, 7, pikové Q, srdcové Q, kárové Q, podobně následují J trefový, pikový, srdcový a kárový, A, 10, K, 9, 8.
Posloupnost v barvě je A, 10, K, 9, 8, 7.
Bodová hodnota karet:
KartaBodová hodnota
A (Tuzas)11b
1010b
K (Karalius)4b
Q (Dama)3b
J (Valetas)2b

Celkem je tedy 120 bodů.

Trefy se nazývají - Kryziai
Piky - Vynai
Srdce - Cirvai
Káry - Bugnai

Rozdávání

Rozdává se po 4 kartách po směru hodinek, celkem 8 karet každému. Rozdávající otočí vždy 4. a 8. kartu protivníků, rovněž se podívá na svou a partnerovu 4. a 8. kartu. Pokud tam je 7, otočí ji.

Hra

Volba trumfů a hlavního hráče závisí na tom zda se otočila nějaká 7 nebo ne. Pravděpodobnost je připližně 7:3.
Hlavní hráč vynáší trumf, vítěz 1. štychu pak musí rovněž vynést trumf. Pokud nemá trumf vynáší kartu v barvě, může ji otočit lícem dolů, aby protihráči nevěděli, jaká je to karta. Přitom smí signalizovat spoluhráči výrazem obličeje, zda je to bodovaná karta či nikoliv. Ostatní hrají jako by byl vynesen trumf. Otočená karta se otočí lícem po odehrání celého štychu.
Musí se ctít barva, trumfovat se nemusí.

Hra při otočené 7

Poslední otočená 7 určuje trumfovou kartu a hlavního hráče.
Obvykle se hraje 8 štychů a koalice vyhrává pokud získají alespoň 61 bodů. Výsledek se zaznamenává pomocí trestných koleček - Ramů (beran, skopec). Ramy se zapisují škrtnutím příslušného počtu koleček u vítězného družstva, není-li co škrtat, připsáním kolečka k družstvu poražených.
Pokud koalice uhraje 61 bodů, je opozice penalizována 1-4 Ramy podle počtu otočených 7. Trest za neuhrání je dvojnásobný.
Koalice může ťuknutím na stůl před vynesením 1. štychu zdvojnásobit hru, musí však potom uhrát všechny štychy. Opozice může ještě zdojnásobit hru dalším ťuknutím.

Hra bez 7

Počínaje předákem hráči hlásí pass nebo délku trumfů, které by zvolili (neříkají však barvu). Další hráč může říct pouze větší počet trumfů. Ten kdo nahlásí největší délku je hlavní hráč a vynáší.
Pokud dají všichni pass, rozdává další hráč.
Stane-li se, že počet trumfů hlavního hráče a jeho společníka je nižší než nahlášený počet, prohráli celou partii.
Hlavní hráč nejmenuje trumfy, namísto toho jeden vynáší. Pokud je vynesený trumf Q nebo J (a není tedy poznat jaké jsou trumfy), zeptá se hráč po levici jaké jsou trumfy.
Pokud si někdo z koalice myslí, že již mají 61 bodů, můžou v jakémkoliv okamžiku stopnout hru. Pokud mají 61 bodů vyhráli, jinak prohráli.
Výsledek se zaznamenává číselnými body, které se nijak neškrtají.
Body koaliceBody opozicePřipíšePočet bodů
61>30opozice1 bod
611-31opozice2 body
610opozice3 body
>30nezáležíkoalice2 body
1-31nezáležíkoalice4 body
0nezáležíkoalice6 bodů

Konec hry

Partie končí pokud jedna strana získá 12 bodů.
Jestliže protivníci nemají žádné body vyhráli, hráči se 12 body udělali kočku (devítiocasou) a mají ostudu až do další partie. Podle tradice se ten den už žádná hra nehraje a příště se vezmou nové karty.
Pokud obě strany mají číselné body, vyhrává tým bez Ramů.
Nemá-li ani jedna strana Ramy, vyhrává strana s méně číselnými body.
Pokud se hraje o peníze, je dohodnuta částka za vítězství ve hře, nebo za každý Ram.
Zdroj: http://pagat.com/schafk/avinas.html
Vytvořil:
9.9.2002