Durák Podkydnoj

Durák je nejoblíbenější ruská hra. Existuje řada variant. Téměř nikdy se nehraje o peníze, používají se pouze sirky k označení kdo kolikrát prohrál. Je nazýván ruským Bridgem a Rusové si na něj nenechají šáhnout - je poměrně riskantní mluvit o něm pohrdlivě ve společnosti našich slovanských přátel.

Má řadu variant, zde je popsána varianta Podkidnoj Durák. Další varianta Prostyj Durák je popsána na samostatné stránce.

Hráči a karty

2-6 hráčů, nejlepší hra je týmová hra ve čtyřech. Při hře v šesti je možné hrát ve dvouch týmech po třech.

36 karet, posloupnost od nejvyšší po nejnižší: A, K, Q, J, 10 - 6

Hra

Hra nemá vítěze pouze poraženého - Duráka.

Rozdává vždy Durák z předchozí hry, rozdává se po 1 kartě po směru hodinek celkem 6 každému. Další karta se otočí a určí trumf, zbytek karet se položí křížem na otočený trumf a vytvoří talon.

Karty se nekopou, pokud se jich dotkne někdo jiný než Durák stává se Durákem. Někdy dá Durák kopnout balíček, pokud se hráč nechá napálit je Durákem (nazývá se to: Čepice z Duráka se nesundavá).

Při hře v 6 není talon, poslední karta určuje trumf.

Z talonu se dobírá do 6 karet, po jeho rozebrání se každý snaží zbavit karet. Komu se to nepodaří prohrál.

Hra se skládá z obrany a útočení. Útočník může začít jakoukoli kartou, ta musí být obráncem přebita buď vyšší kartou v barvě nebo trumfem. Může přebíjet trumfem, přestože má kartu v barvě. Pokud obránce nemůže nebo nechce přebít, vezme útočící kartu a přidá ji ke kartám v ruce. Jestliže obránce přebije útočící kartu může útočník (nebo jeho spojenci) pokračovat v útoku další kartou, musí však splnit následující podmínky:

Útočné karty jsou položeny lícen nahoru před obránce, obránce položí obrannou kartu na útočnou tak, aby byly vidět obě hodnoty.

V opakovaném útoku má přednost vždy útočník, pak postupně jeho spojenci po směru ručiček. Spoluhráči se nemůžou domlouvat kdo z nich má hrát, pouze řeknou hraj.

Obránce se vždy brání sám, byl úspěšný pokud:

Jestliže byla obrana úspěšná, odloží se všechny karty stranou lícem dolů a obránce se stává útočníkem, obráncem je pak hráč po jeho levici.

Při hře v 5-6 každý sám na sebe útočí obvykle pouze sousedi obránce, jinak by bylo příliš mnoho útočníků.

Pokud obránce nemůže nebo nechce se bránit, vezme všechny karty, navíc mu útočníci můžou přidat karty, kterými mohli hrát, když by se bránil. Navíc se útočníkem stává následující hráč po neúspěšném obránci.

Útočník může hrát více kartami najednou, zrychlí to hru, ale dá to obránci možnost výběru.

Po útoku si všichni hráči doplní do 6 karet, nejprve útočník potom postuně další spojenci a nakonec obránce. Pokud hráč dobere trumfovou 6 (nejnižší trumf), může si ji vyměnit za otočený trumf pod talonem (nelze vyměnit pokud se bere při neúspěšné obraně).

První útočník je předák.

Pokud se hráč zbaví karet, hraje se bez něj dál, jestliže hraje každý sám na sebe, hraje další hráč. Pokud se však hraje týmová varianty, týmy se střídají, přičemž se v každém týmu střídají všichni hráči.

Př.: Hra 2 týmy po 3 hráčích (A+C+E x B+D+F). A útočí na B, B se neubrání a bere tedy karty (A se přitom zbavil všech karet). Útočí C na D, ten se také neubrání a vezme si karty. Nyní útočí E na F, který se ubrání, karty se dají stranou a útočí F. A je již bez karet, proto je obránce C. C se ubrání a útočí na dalšího z týmu protivníků tedy na B, který se neubrání a vezme karty. E => D se neubrání a bere. C => F ...

Při hře jednotlivců se hraje dokud není talon rozebrán a hra končí když zbyde poslední hráč ve hře - ten prohrál. Ve hře týmů se po rozebrání jeden tým zbaví karet, druhý tým prohrál, rozdávat bude kdokoliv z týmu co prohrál.

Jestliže po posledním útoku nikomu nezbydou karty, je hra nerozhodná a minulý Durák rozdává znovu se slovy Starý Durák horší dvou nových.

Varianty

Někdo nemění trumfovou 6

Při hře v 5-6 lze použít 52 karet, používá se to však velmi zřídka a mění se pak trumfová 2.

Ve hře jednotlivců při více než 3 hráčích, může být první obránce atakován max. 5 kartami. Je to alternativa k útoku pouze sousedů). Bez tohoto pravidla obvykle první obránce prohraje.

Někteří hráči povolují či dokonce musí kopnout karty po zamíchání (kope hráč po pravici Duráka).

Zdroj: http://www.pagat.com/beating/durak.html
Zpracoval:
27.4.2003